Adventi naptár ételérzékeny és majdnem cukorbeteg gyerekeknek
Hiszen attól még, hogy egészségi állapota miatt nem ehet meg bizonyos dolgokat, ő is gyerek és ugyanúgy vágyik az extra finomságokra adventkor.
Az ételallergiák, (kezdődő) cukorbetegség viszont elég drasztikusan lecsökkenti a fogyasztható élelmiszerek körét, így akinek gyermeke ilyen diétán van, felkötheti a nadrágját ha az adventi édességekre kerül sor! Bolti csokoládés adventi naptárat már akkor nehezen kapsz, ha csak egyféle ételre allergiás a gyermek. Nálunk évekig csak a tejallergia volt soron, így tudom, hogy ha találsz is speciális bioboltban tejmentes csokis naptárat, az egy vagyon. Készíteni sokkal könnyebb -itt egy egyszerű megoldási módszer.
Idén is ilyesmire gondoltam, aztán arra, hogy a sima étcsokit nem szeretik a gyerekek. Vegán tejjel feldúsítva sem lesz tejcsoki-szerű sajnos, eddig legalábbis nem jártam sikerrel. Boltban lehet ugyan olyan étcsokit kapni, amit még mi is ehetünk, mert mentes a gluténtól, tejtől, cukortól (édesítőszeres), de ez nem mindegyiküknek ízlik sajnos. Arra gondoltam, jobb, ha kis falatnyi olyan kekszeket és egyéb nassolnivalókat kapnak, ami befér az uzsonnájukba (mert akkor már itthon vannak iskolanapokon is), ehetik (mentes mindentől), mérhető (azaz tudom) a szénhidráttartalmát és előre beszerezhető, nem romlandó, mert decemberben tapasztalatból tudom, hogy nem lesz erre időm.
Meg is mutatom, mik kerülnek bele, hogy ötleteket adjak másoknak is, akik hasonló cipőben járnak.
- Létezik édesítőszeres tejmentes csokimikulás és a PaleoBon is olyan termékcsalád, ami szintén mentes.
- A képen látha bonbon (balra) drágább, ezres körüli az ára, ebben 12 db bonbon kapott helyet. A Macskanyelv klasszikus alakú (bár az eredetinél jóval kisebb) és összesen 8 db fért el a csomagban kb 600 forintért.
- A csokimikulások árára nem emlékszem -ezek megfizethetőbbek voltak, Sparban kaptam
- A fotón látható csomag összesen kb kétezer forint volt és három gyermek esetén csak egy heti (!) adventi meglepetést fedez (összesen 23 darab csoki, amiből mindegyiküknek kijön 7-7 nap és marad 2 csoki)
- Nemrég írtam a csodás Glulu kekszekről, melyek között többféle cukormentes is van, és minden más (számunkra) allergéntől is mentesek. Ezekből is kerülhet a naptárba: ha nem egy egész csomagnyi kekszet tennél egy-egy naphoz, akkor mérd ki amennyi kell és ezt folpackba csomagolva tedd bele, így mutatós is és könnyen nyitható.
- Meglepő talán, de itallal is készülök: üdítőt sem könnyű nekik venni, így az is ünnepnap, ha ihatnak valamit a vízen kívül. Most Xixo szódákkal készülök -szerencsére ezek is édesítőszerrel készülnek (Sparban vettem ezt is, darabjuk 99 Ft volt)
- Persze ha már italok, akkor ha kapok, biztosan kerül az adventi csomagba pár szénsavas is -olyanok közül, amikről itt írtam. Kólát vagy bármi más szénsavas italt csak betegségkor és ünnepnapokon isznak (hányinger ellen sokszor beválik nálunk a szénsavas víz vagy hideg kóla).
- Magok közül is sok nemszámolós, és ami számolós is belefér ha úgyis uzsonnakiegészítésként eszik. Mogyoró, dió, mandula, kesudió -előre megvásárolhatók, becsomagolhatók a folpackos módszerrel és igazán szeretik is a gyerekek. Ez még egészségesebb is, mint egy kóla (még ha mentes is), ugyanakkor abból a szempontból kevésbé ünnepi, mivel hétköznapokon is többször kapnak ilyeneket.
- Zöldségchipsek, amikben nincs cukor sem -kimérten persze és számoltan, de ezek is mentesek és akár otthon is készíthetünk hasonlót olaj nélkül is.
- Kukoricachips, azaz tortilla –szószt ugyan nem szeretnek enni hozzá, de annál jobb. Mostanában a nachos típust szerették meg: tortilla chips, rá pirított darált hús paradicsomszósszal és fűszerezetten, erre pedig sajt (vegán). Megpirítjuk sütőben épp csak annyira, hogy a sajt ráolvadjon és kész is. Ez persze már felér egy kisebb étkezéssel, de úgyis számolni kell a szémhidrátot a tortillában. Magában is szeretik a tortilla chipset. Ezt is számolni kell természetesen és gyors felszívódású. Ilyesmit is csak ünnepnapokon esznek, így elég különleges számukra.
Ha pedig lenne időm sütni (ami sokkal jobb lenne, hiszen a házi ételek egészségesebbek, így a nasik is), akkor ezeket készíteném el az adventi napokra:
Ropi Szafi kenyérlisztkeverékből
Gofri szintén Szafis keverékből
Müzliszelet a nemrég írt recept szerint
Kókuszgolyó a házi magtej készítése után maradt maradékkal (Mona-recept)
Süti vagy akár müzliszelet mentes csokival borítva állatkás formában
Mini pizza
Szív formájú virsliben sült tojásmentes rántotta
Muffin (a képen lévőnél különlegesebb lenne, bár a simát szeretik a legjobban)
Puding -szerencsére már sok mentes por kapható és nagyon finomak
De a kicsik kedvence a bolti tehéntejes és foltos Paula pudingra hajazó sima mentes csoki- és vaníliapudingot összekeverő verzió, amit nagyon egyszerű elkészíteni: külön megfőzöm a pudingot, majd felváltva átkanalazom egy üvegpohárba
Nagylányom kedvenc sütikeksze a Hadarik Rita -féle csokis keksz (működik a recept tojáshelyettesítővel is, mi általában lenmagtojást rakunk bele)
Egy finom házi forrócsoki -mondjuk mogyorótejből
Megpróbálnám a házi csokit is: ha eléggé tudnám ízesíteni, megennék. Általában bolti mentes étcsokoládét használok és ehhez adok ízesítőt, bár most épp egyik verziómat sem szeretik (pedig szerintem finom), de melegebb időben a coskiforma jó jégkrémfalatkák készítéséhez is.
A kókuszra viszont rákattantak -nemrég vettük igazit is, így egy házi Bountyval biztosan megpróbálkoznék vagy csak étcsokival bevonnám a kókuszszeleteket, hiszen így még finomabb