Okés, ha az alapokon már túlvagytok, -azaz megbeszéltétek, mikor egyen reggelit, tízórait, ebédet, uzsonnát-, jöhet a haladó verzió, avagy a vészhelyzetekre gondolás. Mert mi van, ha otthon felejti a tízóraiját vagy az ebédjét? Mit tudtok tenni: utánaviszed? Meg tudod tenni munka mellett? Vagy a gyereknek kell valahogy megoldania.
A mi sulinkban elsősöknek még nem engedték a büfé használatát. Nyilván más a helyzet, ha egy anyagcserezavaros gyerekről van szó, de ekkor is előre lépni kell:
Ilyen esetben nem biztos, hogy tökéletesen megfelelő ételt fog tudni venni, de úgy vélem, a nemevésnél még a kis cukrot tartalmazó étel elfogyasztása is jobb… Nálunk legalábbis az étkezés kihagyása miatt biztosan rosszabbul lennének, mintha kevés nem megfelelőt esznek.
Profi haladók, azaz nagyobb gyermekkel rendelkezők ezen kívül még azt is meg kell, hogy beszéljék a gyermekkel, hogy esetleg a sulibüfén kívül hol tudna ételt venni -egy közeli vegyesbolt lehet, jobb megoldás, mint a büfé.
Másodikban és harmadikban még nem igazán örülnék, ha egyedül elmenne boltba a gyermek -kivéve ha a nagyon jófej sztályfőnökkel meg lehetne beszélni-, de ez gyermekfüggő is. Nálunk lányok vannak, akiket jobbn féltünk, mintha fiúnk lenne és csak negyediktől ment a nagy egyedül iskolába, pedig közel volt a suli.
Amikor már elég érett rá, mehet egyedül is boltba és ebben az esetben beszéljük meg, mit vehet egyáltalán ilyen helyen: mentes kenyeret (ha van), felvágottat (allergénmenteset), zöldséget, közepes méretű almát (ami kb 10 gr szénhidrát, gyors felszívódású), hidegen is fogyasztható virslit.
Ha az ebéd maradna otthon, még ezek is sovány vigaszok lennének, de ha csak egy tízórai vagy uzsonna a kérdés, már jobb (ha nem is maradéktalanul jó) a helyzet.
Érdemes közösen felmérni az iskolához közeli volt kínálatát, megmutatni a gyereknek, hol van a bolt, az élelmiszerek, amiket ehet, mi mennyibe kerül, hogyan tudja kiszámolni, mennyit ehet (miben van annyi szénhidrát, ami kell), hogyan tudja összeállítani étkezését.
Ha nagyon sok időd és energiád van, vagy csak jobban aggódsz, akkor otthonra vegyél olyan ételeket, amiket ehet és mérd ki, hány szelet kenyér a 20 gramm ch vagy hány darab keksz.
Nem egyszerű a helyzet, de jobb esetben megoldható. Ha nagyon nem látsz más esélyt, vigyen minden nap magával olyan hosszú szavatosságú ételt, ami kb pont egy kisétkezésnyi ch-tartalmú és mentes mindentől (na ez nálunk kizárt, ilyen szelet vagy bármi nincs, annyira összetett a diétája, ezért is kellett annyira körbejárnunk a bolt-kérdést). Készíthetsz neki házi kekszet is, de bevallom, ezekkel nincs jó tapasztalatunk: túl morzsálódó és hamar tönkremegy, hiszen a hurcolást, hőhatást nem bírja, max 2-3 napig.
FONTOS! Ne felejtsük el azt sem, hogy összeszámoljuk, legrosszabb esetben mennyi pénzre lenne szüksége a gyermeknek, hogy meg tudja venni az ételét. Ennyi mindig legyen nála, ha költene belőle, szóljon és pótoljuk ki, nehogy a pénz hiánya miatt ne tudjon enni ha otthon marad az étkezése.