Szempontok IGT-s gyermek iskolai étkezéseinek tervezéséhez
Hát, hosszú a cím, de nehéz ezt rövidebben kifejteni. Még így is magyarázatot igényel.
- Mert ugye az adott, hogy az IGT-s gyermeknek szénhidrát diétát kell tartania (szigirúan!).
- A szénhidrát diéta alapja a napi többszöri (hatszori általában) étkezés pár egyéb adott szempont lapján (mennyi és milyen minőségű szénhidrátot tartalmazzanak az étkezések)
- “Nagyobb” mozgások (pl testnevelés óra) után 10 gramm gyors felszívódású szénhidrátot kell ennie
- De ennél figyelembe kell venni azt is, hogy üres gyomorral (vagy ha már régen evett) nem mozoghat, nehogy túlzottan leessen a cukra a mozgás kapcsán, plusz a mozgás és a 10 gr gyors után ajánlott viszonylag rövid időn belül lassan felszívódót is ennie
- Adottak mindezek mellett a tanórák, szünetek és az is, mikor van tesi és mikor tud enni egyáltalán (testnevelés óra előtt és után az átöltözés miatt nagyobbat ennie -nem csak 10 gr gyorsat bekapnia- kicsit nehezebb, mert nem jut rá elég ideje)
Szóval ha megkaptuk a gyermek órarendjét, akkor jöhet a családi (szülői) kupaktanács és a bevált étkezési rendszer átkalibrálása iskolaidőre.
De menni fog ez? Be tudunk tartani mindent, amit szükséges a diétához? Meg fogja tudni enni az étkezéseit időben? Engedni fogják a tanárok, hogy az órán egyen, ha szünetben nem jutott rá ideje?
…és még számos kérdés merül fel a szülőben ennek kapcsán. Nem könnyű az iskolai étkezés (és akkor még arról nem is írtam, hogy mi van, ha az ebédet nem otthonról viszi, hanem menzán kell ennie -amit nem is tudom, hogyan lehet megoldani, egyáltalán megoldható-e, vállalják-e)
Szóval eleve a tízórai is egy bonyolult üggyé válik a suliban. Ebéd meg rémálommá. Nálunk megengedett, hogy otthonról vigye, be tudja tenni a tanári hűtőbe és utána megmikrózhatja az étkezőben. Sok helyen viszont tiltják a külső étel bevitelét -akkor is, ha csak egy gyermek enné, vagyis a sajátját fogyasztaná el… Számunkra nincs választási lehetőség, ha nem engednék, akkor iskolát kellene váltanunk, nem ebédet. Lányaimnak az IGT mellett többféle táplálékallergiája is van, ennyi mindenre pedig az étkezést biztosító cég sem tud(na) figyelni sajnos. Persze még így sem könnyű megtervezni, mikor egyenek tízórait, ebédet és majd uzsonnát a tanórák ás különórák függvényében. Megmutatom, hogyan szoktunk belevágni a dologba (bár előre is leszögezem, hogy tavaly kezdtük a diétát az egyik gyerekkel és akkor dietetikus segítségét vettük igénybe aki nélkül kezdőként nem boldogultunk volna).
- Adott az órarend és az, mikor ér véget az utolsó órájuk és/vagy mikor tudnak ebédelni menni vagy hazajönni. Függ attól, hogy hol ebédel: hazajöhet-e vagy az iskolában eszik, ha ez utóbbi, akkor kérdés még, mikor mehet enni (nem mindig az utolsó óra után közvetlenül, fél óra vagy több (!) is eltelhet, de van, amikor az egyik óra elejéből veszik el az ebédelésre szánt időt, azaz előbb mennek enni mint az utolsó óra vége)
- Ha már tudjuk, mikor ehet ebédet -ami eléggé adott lesz valószínűleg- körbeépíthetjük a többi étkezéssel (tízórai, uzsonna). Fontos, hogy minimum 2, maximum 3 óra telhet el az étkezések között (legalábbis a számunkra adott orvosi ajánlás alapján)
- Fontos, hogy a kisétkezések szünetekre essenek, hiszen akkor ehetnek. Fontos még, hogy lehetőleg ne testnevelés (vagy úszás, néptánc) óra előtt/után legyen ez a szünet (ha megoldható).
- Itt jön az első gond: mi van, ha akkor kellene ennie? A) megoldás: megpróbál gyorsan enni és gyorsan átöltözni B) hogy megbeszéljük a tanárral, hogy engedje meg, hadd egyen a gyermek az óra elején vagy végén (vagy a tesi óra előtti óra végén, hogy legyen ideje átöltözni vagy a tesitanárral, hogy késhessen keveset az óráról vagy a tesi óra utáni óra tanítójával, hogy az óra elején ehesse meg a kisétkezését -mennyi lehetőség, hát nem?) Sajnos C) verziót nem tudok írni, más megoldást nem tudtunk kitalálni, így ha a tanárok vagy az iskola nagyon szigorúak és nem sikerül megbeszélni az órán evést és gyermekünk nem tudja egyszerűen elfogyasztani a kimért ételt annyira rövid idő alatt, akkor nem tudom, mihez kezdhet a szülő -csúszik az egész aznapi diéta…
- Ha belőttük a tízóraik idejét még mindig nem vagyunk készen, mert ez az idő is módosulhat. Ugyanis most jön az a rész, amikor figyelembe kell venni a mozgásos órákat: tesi, néptánc, úszás -hol mi(k) van(nak). Hiszen ezek után gyorsat kell ennie, de nem lehet időben távol a tízórai sem utána. Na most össze kell egyeztetni a gyorsakat a tízóraik idejével. Mi azt a javaslatot kaptunk szakembertől, hogy egybe is vonhatjuk a kettőt: ha úgy jön ki, eheti egyazon szünetben a gyorsat ami a mozgás után kell és a tízórait, amit amúgy is ennie kellene. Ha pedig tízórai után van tornaóra, akkor arra kell figyelni, hogy az ebéd ne essen túl messze a gyors 10 gramm megevése után. Sok szempont, ekkor kezd el nekem mindig jojózni a szemem.
- Ha valami csoda folytán megvannak az időpontok, amik stimmelnek is a diéta alapján és így adottak a tízóraik és ebédek, még mindig be kell osztani a reggelit és az (első) uzsonnát is. Talán ez a része már könnyebb, ha a tízóran és az ebéden túl vagyunk. Gond azér titt is lehet, ha a reggel nehezen eszik a gyermek vagy az iskolába jutás hosszabb és beleesik a reggeli idejébe… Nálunk az egyik gyereknél pont úgy jön ki, hogy mikor ennie kellene, akkor már az iskolában van. Ez egyrészt jó, mert az utazáson túlvan, másrészt viszont rossz, mert így üres gyomorral indul el itthonról reggel. Mit lehet tenni? Hogyan lehet mindent belőni úgy, hogy a gyermek egészsége legyen az elsőrendű szempont? Sajnos meglátásom szerint SEHOGY! Nem megy egyszerűen. Rugalmasnak kell lenni, nem lehet mit tenni. És ez elsősorban a gyerekre vonatkozik sajnos: nem ehet eleve akkor, amikor éhes. Nem eheti azt, amit szeretne. Nem ehet annyit, amennyit szeretne. És most még a diéta kapcsán is szabályszegésekkel kell megküzdenie, ami nem tesz jót neki. Próbálunk bűvészkedni az idővel és az étkezésekkel (lesz, amikor be kell raknunk két tízórait és csak egy uzsonnát, mert egyszerűen olyan sokára tud csak ebédelni, vagy lesz, amikor hideget kell ennie ebédre is, mert nem lehet másként megoldani) és reméljük, hogy minden rendben lesz (de ha bármi öletetek van a megoldásról, érdeklődve várom mert mi ennél a pontnál elakadtunk sajnos -egyszerűen nem találtunk teljesen jó megoldást)