Ételallergiás gyermek az iskolában

forrás

Itt van mindjárt (március elején) az iskolai beiratkozás ideje. Sok leendő elsős, de még inkább szüleik most már biztosan izgatottak: beadni a papírokat a kiválasztott intézménybe, majd várni, hogy ugye felveszik… Az ételallergiás gyermekeknél sem más a helyzet, de esetükben az iskolaválasztásnál vannak további szempontok is, amik másnál nincsenek. Persze itt nem csak az ételallergiásokra gondolok, hanem mindenki másra is, akinek valamilyen okból kifolyólag speciális étrendet kell követnie. Gond lehet annál is, aki elvi okokból követ speciális étrendet, de akinek egészségügyi oka van, annál életbevágóan fontos, hogy tartani tudja.

Éppen ezért az óvoda után az iskola is rizikótényező.

Sőt, amikor lányaim 6 évesek lettek és szinte egyik napról a másikra iskolások, úgy éreztem, nem sokban változtak óvodás énükhöz képest: nyáron még oviba mentek és az óvónénik kisgyerekként bántak velük, de amint szeptember elseje lett, már iskolások lettek és a tanító néni ugyan anyáskodott felettük, de nagyon más volt a helyzet, mint az oviban. Akinek nem ment, segített bekötni a cipőfűzőjét, felvágta a húst ebédnél (a menzás kések rémesek), de nem tudott mindig minden apróságra figyelni és ez nem is a feladata. A gyereknek magának kell tudnia figyelnie: eleget egyen, igyon, ha gond van, jelezzen, stb. 

forrás

Allergiás gyermeknél elengedhetetlen szerintem a leendő osztályfőnökkel megbeszélni az egészségügyi dolgokat: mit nem ehet, miért, mit okoz, ha téveszt a diétában, van-e ekkor teendője a gyermeknek vagy a pedagógusnak. Jó esetben a leendő elsős osztályfőnökök tartják már ősztől-téltől a játékos előkészítő órákat a nagycsoportos ovisoknak és ebben az esetben előre meg lehet beszélni, hogy megoldható-e a gyermek speciális igényeinek biztosítása. Ha nem partner a pedagógus vagy az iskola, esetleg technikai gondokba ütközne a megfelelő követelmények biztosítása, akkor már rögtön megtudjuk és kereshetünk másik intézményt, ahol megoldható a dolog. 

Amennyiben nem tudni, kik lesznek az osztályfőnökök vagy nem tartanak előkészítő foglalkozást, akkor még mindig ott vannak a nyílt napok, szülői fórumok. Szerencsére elég sok iskola tart ilyet. Ezeken is felvethetjük kérdéseinket: tud-e az ebédszállító allergénmentes ételt biztosítani gyermekünknek? Meg lehet-e oldani a keresztszennyeződés-mentes ételmelegítést az iskolában? Hogyan zajlik a tízóraiztatás, uzsonnáztatás? Esetleg be lehet-e vinni otthoni ételt ebédre, van-e lehetőség a felmelegítésére?

Ez utóbbi kérdésnél nem tudom, a jogszabály mit mond. Egy internetes oldalon azt olvastam, allergiás gyermeknek biztosítani kell az otthonról hozott étel melegítését, de nem vagyok benne biztos, hogy nem csak arra az esetre vonatkozik-e ez, ha az ebédszállító nem tudja megoldani az allergénmentes ebédet. Ha meg tudja oldani, de gondunk van vele, akkor bevihet otthoni ételt a gyermek? Szerintem ennek kapcsán változó lehet az iskolák hozzáállása is. Tehát még valami, amire rá kell kérdezni.

forrás

Iskolaválasztás kapcsán a fő kérdések a fentiek, a többi, apróbbnak tűnő, de ugyanúgy fontos részletet az osztályfőnökkel érdemes megbeszélni: mi a teendő, ha valakinek születésnapja van és édességet visz be, vagy szoktak-e étellel (cukorral, csokival) jutalmazni, esetleg ebéd után ilyesmit adni ha éhes marad a gyermek a menzakoszt után? Be lehet-e vinni ilyen esetekre allergénmentes édességet, csokit, cukorkát?

Annyira sok kérdés, sok apróság, amin rengeteg minden múlik.

Nálunk az ételallergén elfogyasztásának a gyermeknél nem azonnali a hatása és enyhébb esetben, -például megfelelően tartott diéta mellett egy-két falat allergént tartalmazó ételt eszik – van, hogy csak haspuffadás, lazább székelés a tünet, ami elmúlik pár napon belül komolyabb következmény nélkül. Azonban szerencsétlenebb esetben eltarthat tovább is: a bélflóra sérül, ezáltal az immunrendszer gyengül és a gyermek könnyebben kap el minden betegséget -ami a közösség miatt eleve kézenfekvő.

Tudja-e az iskola tolerálni ha sokat hiányzik a gyermek?

forrás

Tudom, hogy meg van adva, összesen hány órát hiányozhat (igazoltan is), hogy tanulmányait “rendesen” tudja folytatni (évismétlés, év végi vizsga nélkül), de megint más kérdés, hogy ha sokat betegeskedik, akkor ferdén néz-e rá a tanár? Senkinek sem hiányzik, hogy az amúgy is allergiás és emiatt betegskedőbb gyermeket (és szülőt) még az iskola avagy egy vagy két konkrét tanár ilyen hozzáállása is stresszelje. Az ember eleve aggódik nap mint nap, hogy biztosan semmi allergént ne fogyasszon a gyermek, ugyanakkor étrendje kiegyensúlyozott és egészséges legyen, ha bármi beütne, akkor agyal a lehetséges okokon és eleve nem poénból tartja otthon a gyermeket. Ezért is fontos előre leszögezni a helyzetet, ezt is elmondani, ha gyermekünk betegeskedőbb az allergia miatt, és remélni, hogy a tanár kezdeti hozzáállása élesben sem fog változni.

forrás

Fentieket alapvetően saját tapasztalataink kapcsán írtam: nálunk tejfehérje allergia van és egyik gyermekünknél ehhez jön a gluténintolerancia is. Nincsen életveszélyes tünetük (pl anafilaxiás sokkjuk) ha allergént esznek, így azoknál a gyermekeknél, ahol ilyen súlyos reakció is felléphet más a helyzet. Bár ott is fontos az előzetes információátadás, de gondolom még sok másra is figyelni kell. 

Tovább a blogra »