Első lépések, ha kiderült, tejallergiás vagy

Sokszor futok bele olyan kérdésekbe, hogy mit is csináljon a kezdő diétázó? Mert az oké, hogy tejet nem ehet, nem ihat, de ezen túl mire figyeljen?

Ebben a bejegyzésben összefoglaltam, miket érdemes átgondolni és megtenni, ha kiderült, hogy valamire ételallergis vagy. Tejallergiánál sincs ez másként.

Tejcukor érzékenység

A tejcukor érzékenység még a könnyebbik verzió: laktózmentes termékeket fogyaszthatnak és sokaknak még ennyire se kell lemondaniuk a tejtermékes ételekről, italokról, mert a laktáztabletta segíthet.

Tejfehérje allergia

Aki tejfehérjére is érzékeny, az nem fogyaszthat lakózmentes ételeket sem! A tejfehérjére érzékenyek a tejcukorra is azok ugyan, de a laktózmentes termékekben tejfehérje van, így azt sem ehetik. Sőt, azokat az ételeket, italokat vagy gyógyszereket sem, amikben laktóz van. 

Érdemes utánanézni, kérdezni, mert adó- és egyéb kedvezményre jogosultak a tejallergiások, de sajnos erről többet nem tudok. 

Első lépések

Első lépés mindenképpen az orvosi kivizsgáltatás és a diagnózis. Ne kezdjünk el magunktól próbálkozni és diétázni, ha problémánk van emésztésünkkel, akko forduljunk szakemberhez. Lehet, hogy így hosszabb ideig tarta a kivizsgálás és többféle vizsgálatra is el kell menni, de jobb ez, mint egy átmeneti javulás utáni visszaesés és romlás -ha kiderülne, hogy rossz ételre diétáztunk. Szóval első az orvosi papír arról, mi a bajunk, mire vagyunk allergiásak.

Utána jöhet a dietetikus. Mivel ez a szakmája, sok hasznos tanácsot adhat életmódváltoztatásunkhoz és ahhoz, hogy ne hibázzunk a diétázással.

Fontos tudni, miket nem fogyaszhat, mikre figyeljen a címkéken aki a tejfehérjére allergiás. Ezek lennének azok abc sorrendben:

Tejtartalmú összetevők

  1. citopán por
  2. galaktóz
  3. hidrolizált kazein
  4. K-kazeinát
  5. karamell színezék
  6. kazein
  7. kazein származékok
  8. laktalbumin
  9. laktoferrin
  10. laktoglobulin
  11. laktóz
  12. Na-kazeinát
  13. Na-laktát
  14. nátrium kazeinát
  15. rekaldent
  16. savó
  17. savópor
  18. tej
  19. tejpor
  20. tejsavó
  21. tejsavópor
  22. tejtermékek (túró, sajt, joghurt, tejfől, tejszín, stb)

Sokszor felmerül kérdésként, hogy a tejsav vajon tejtartalmú-e? És a tejsavak mono- és digliceridjei? Nem! Itt írtam erről bővebben.

Ha már megvan, milyen listát vigyünk magunkkal a bevásárló lista mellett (természetesen az előbbi listát a címkéken szereplő allergénekről), akkor láthatjuk, mennyire sok terméket nem vásárolhatunk már meg sajnos…

Azért aggodalomra semmi ok, nagyon kevés az olyan étel, ital vagy bolti késztermék, amit ne lehetne helyettesíteni -a legtöbbször ízben is nagyon hasonlóan.

Helyettesítő termékek:

Sokan elgondolkodak azon -látva a bolti növényi tejek árát- hogy érdemes-e beruházni egy magtej készítő gépbe? Többféle is kapható a piacon, de mind több tízezerbe kerül, azaz elég drágák. Az áruk visszatérül használatkor, de kérdés, beválnak-e? Nem tudok mindenkire vonatkozó megállapítást írni, azt viszont leírtam itt, hogy nekem bevált-e az egyik ilyen kütyü.

Ami viszont biztos, hogy számomra eddig csak bolti növényi tejekkel sikerült, az a tejhabosítás. 

Hasznos lehet:

Itt írtam arról, milyen a növényi tejek habosítása -ha szeretnél egy jó tejhabos kávét inni

Ha pedig gyermeked tejallergiás, itt írtam tippeket arról, mikre érdemes figyelni.

Fontosnak tartom továbbá, hogy legyünk olvasottak a témában. Természetesen ha megvan a diagnózis és dietetikusi segítséggel és kerülendők listájával elindultunk a diétázás útján, az is elég. A könyvek viszont könnyebbé tehetik a diéta további részét. No nem csak mert kikapcsolódásnak is remek egy jó könyv, hanem mert számos recepteskönyv jelent meg ételallergiásoknak is. Sok a tejmentes vagy laktózmentes recepteskönyv melyekből ötleteket meríthetünk újabb ízekre vagy a régi bevált ételek tejmentes elkészítésében. Nézz körül a könyvesboltban vagy a könyvtárban, de az interneten is sok recept fent van. 

A már említett általános ételallergiás első lépésekről szóló bejegyzésben írtam, hogy hasznos lehet rákérdezni kezelőorvosnál vagy dietetikusnál a vitaminpótlásra (lehet, nem szükséges) és sokat segíthet, ha tagja leszel (akár passzív szemlélőként) egy virtuális vagy valódi tejallergiás csoportnak. 

Összegezve tehát a javasolt lépéseket:

  1. orvos, diagnózis, kontrollokon részvétel
  2. dietetikus
  3. vitaminpótlás, ha szükséges, vagy csak megfelelő értend kialakítása
  4. lista a kerülendő allergénekről
  5. diéta betartása, idővel kialakul a rutin

Hasznos lehet továbbá:

  1. könyvek olvasása a témában
  2. ételallergiás támogató csoport felkeresése
  3. új receptgyűjtemény a mentes ételekkel 

Az utolsó pontról bővebben: érdemes leírni akár csak a nevüket, akár a teljes receptjét azoknak az ételeknek, amik tejmentesek és beváltak. Mi tartunk listát reggelikről-vacsorákról, ebédekről és a nassolnivalókról is. Külön receptes füzetet kezdtem (sima spirálfüzet) mikor kiderült az allergia. Ide csak a mentes receptek kerülnek. Kölcsönöztem több tejmentes receptes könyvet a könyvtárból, internetről is elmentem ami bevált (kipróbálás előtt pinterest táblán gyűjtöm ezeket és csak akkor írom le a füzetbe, ha valóban bevált már), sőt most már van saját receptkönyvem is ami nem könyvtári. De sokszor használok sima recepteket is: sokban eleve nincs tejtermék, másokat könnyű átalakítani. Idővel belejön az ember, és egyre ritkábban kerül zavarba a diétahiba vagy a mit főzzek kérdések miatt.

Végezetül mutatok egy kis kollekciót helyettesítő termékekből és az azokból készült ételekből a teljesség igénye nélkül:

Címkék: , ,
Tovább a blogra »