Hogyan kezdjek neki az allergénmentes diétának?

Akár magunknak, akár gyermekünknek kell diétásan étkeznie ételallergia miatt, nem könnyű az első időszak a diagnózis után egyik ételallergiánál sem. Sokszor sajnos az orvos sem fordít kellő figyelmet a kezdő lépések megtételének segítésére (tisztelet a kivételnek). 

Arra az időre szeretnék tippeket adni, amikor már az orvosi vizsgálatok és diagnózis után biztossá vált, hogy diétáznunk kell (nekünk vagy gyermekünknek)

forrás

Pár hasznos ötlet, hogy ne legyen olyan ijesztő az első időszak

  1. Nem mindig mondják, de erősen ajánlott dietetikus felkeresése. TB alapon az ételallergia kimutatása miatt ez ingyenes, kórházakban elérhetőek előzetes időpontegyeztetést követően a szakemberek. Nagyon sokat tudnak segíteni! Mindenképpen vidd magaddal a leleteket, hiszen a dietetikus ért hozzá és annak alapján ajánl étrendet, bevásárlási, ételkészítési tippeket, helyettesítő termékeket. 
  2. Minden diétához idő és türelem kell sajnos. Ezt a kettőt nem lehet megúszni szerintem. Idő, amíg kitapasztalod, hogyan készítsd az ételeket az allergén nélkül vagy a helyettesítő termékkel (és egyáltalán, hogy mivel is tudod helyettesíteni), hogyan vásárolj be, mit nézz a csomagolt élelmiszereken és amíg egyáltalán kiderül, mely ételek jönnek be mentesen vagy milyen új receptek lesznek a család (vagy csak a diétázó) kedvencei.
  3. Érdemes sokat olvasni a témában, de az internettel csak óvatosan! Sok téves információ is fent van, nem szabad mindent elhinni akkor sem, ha több oldalon is olvasod, mert sokszor ennek csak a ctrlc+ctrlv az oka… Ha kérdésed van, kérdezz szakaembert: a gasztroenterológust, a dietetikust vagy a háziorvost (gyerekorvost). 
  4. Ne csak arra figyelj, hogy mit kell kerülni, hanem arra is, hogy étkezésed ezzel együtt is teljes értékű legyen. Ha szükséges, pótold a vitaminokat (amit kell) és/vagy az ásványi anyagokat. Például a tejmentes diétában szóba jöhet a kalcium pótlása, de szóba jöhet a teljes multivitaminos pótlás is (kérdezd a dietetikust!) Fogd fel úgy, hogy ez a nagy macera és túlzottnak tűnő odafigyelés az étrendedre idővel automatikus lesz és kevesebb energia kell hozzá, továbbá remek befektetés a saját egészségedbe a későbbiekre is! 
  5. Kitartást és újult lendületet adhat, ha sorstársakkal tudsz beszélgetni -akár csak virtuálisan is. Számos csoport található az interneten (fórumokon, Facebookon) ahol az elsődleges téma az adott ételallergia. Kórházakban olykor szerveznek adott ételallergiáról szóló beszélgetéseket, akár havonta összejáró csoportokat is. De érdemes szétnézni a közeli közösség vagy művelődési házban is, ilyen helyeken is szokott lenni klub. Szerintem érdemes bármely ilyen élő vagy virtuális csoportot felkeresni, mert jó megosztani az örömöket, bánatokat a diéta kapcsán, hasznos tippeket kaphatsz, receptötleteket, segítséget a hivatalos ügyintézéshez (ha jár kedvezmény a gyermek allergiája miatt) és a felülvizsgálatok kapcsán, de bátoríthatnak is, hogy ne add fel, ha nagyon rossz passzban lennél. Sok új helyettesítő termékről is így nyerhetsz tudomást.

forrás

Az általános tippek után pár konkrétabb is. 

Első lépések

forrás

Étel-átcsoportosítás

Számomra mikor kiderült, hogy háromféle alapvető élelmiszerre is allergiás vagyok öröm volt, mert előtte hosszan betegeskedtem komolyabban és sokféleképpen vizsgáltak, mire kiderült. Örültem, hogy nagyobb bajom nincsen, “csak” diétáznom kell. Ezzel együtt is a diéta első éve pokoli volt: hibáztam, elrontottam, nem sikerültek a receptek, össze-vissza kapkodtam, mire mindenkinek elkészült az étele (többféle ételallergiás is van a családban, ezért egy hétvégi ebédfőzés is komoly szervezést igényel), elfelejtettem magamnak mentes kenyeret venni és nem tudtam mit enni, stb… Egy teljes év kellett, mire belerázódtam. Nem mondom, hogy most már hű, de gyakorlott lennék, de sokkal könnyebb. Ha látok egy allergént is tartalmazó receptet, van ötletem, melyik liszt vagy tejhelyettesítő lesz jó a mentes verzióhoz és (legtöbbször) ehető lesz a végeredmény! Van egy új listám amit az elmúlt év során állítottam össze és amiben csakis mentes ételötletek vannak -elsősorban ebédre valók. Új receptfüzetbe írom a bevált diétás ételeket, de megtartottam a család többi tagjának a régi receptfüzetemet is.  Már tudom, melyik mentes termék mely közeli bioboltban vagy ábécében szerezhető be és nem felejtek el itthon tartani olyan sós natúr rágcsálnivalókat, amik jól jönnek, ha hasmenéses vagy más betegségem lenne. Sőt, azt is tudom, melyiket szeretem és melyiknek nem jött be az íze.

Ahogy írtam már: idő és türelem. Sokaknak nem szükséges a rutinhoz annyi idő, mint nekem, szóval ne aggódj! Nem sokkal vészesebb a helyzet, mint amikor az ember elkezd főzni az első önálló háztartásában, csak sajnos itt a hibák következménye kellemetlenebb, ezért nagyon oda kell figyelni, de az biztos, hogy az első pár hónap után sokkal könnyebb lesz. Sőt, sok diétázónak nem is hiányoznak a régi ízek, ételek (már azok, amik vagy nem ugyanolyanok mentesen vagy nem lehet elkészíteni egyáltalán mentesen), szóval kitartás és fel a fejjel! 

Hamarosan olvashatsz arról, ha gyermeked allergiás -mik legyenek az első lépések ebben az esetben? 

Címkék: ,
Tovább a blogra »