Sokba kerül ételallergiásnak lenni?

Naná!

Ha csak egy szóval kellene válaszolnom, akkor a fenti.

De nézzük, miért is kerül sokba az ételallergia?

(1) A diagnosztizálás

Tekintsünk el attól, hogy mennyibe kerül “betegnek” lenni a még nem diagnosztizált ételallergia miatt. Persze lehetünk optimisták és mondhatjuk, hogy majd a tb által fizetett vizsgálatok eredményt hoznak megfelelő időn belül, ráadásul hálapénzt se adunk senkinek, mégis minden pöpecül megy és kiderül, mi a bajunk, mire vagyunk ételallergiásak -és mindezt anélkül, hogy a vizsgálatok vagy az allergia miatt beteget kellene jelentenünk a munkahelyen, ami szintén bevételkiesést jelent.

Rosszabb esetben már itt kezdődik a sok kiadás: hamarabb kellene időpont vagy másik vizsgálat, amit a tb-s orvos nem ír fel… Vagy csak félsz a tükrözéstől és altatásban szeretnéd… És még sorolhatnám.

De legyünk optimisták és tekintsünk el ettől, azaz itt még nincsenek plusz költségek (bár egyes vizsgálatokra az ahhoz szükséges szert sokszor a betegnek kell megvennie saját pénzből)

(2) Diéta

A diéta alatt azt értem, hogy nem ehet az ételallergiás ugyanolyan ételeket, mint a nem allergiások. És tegyük fel, attól még, hogy kiderül, nem ehetsz glutént vagy tejet, esetleg tojást, azért akad még jópár olyan étel, amit nem tudsz (akarsz) helyettesíteni. 

Mindenkinél más és más, hogy miket evett addig és azután, hogy allergiás lett, itt most csak a saját esetemről tudok írni, hiszen azt ismerem.

Ami többe kerül most:

Ahhoz, hogy sütni, főzni tudjak, diétám mellett kell még pár élelmiszer, mint

És vannak még élvezeti élelmiszerek amiket el lehetne hagyni, de olykor szívesen eszem

Nézzük az árakat:

  1. zsemle 1 db 35 Ft errefele (de sokszor még ennyibe se kerül), gm kenyér 1 csomag 550 Ft, ebben 10 szelet van, de nagyon kicsik a szeletek, így egy szelet nem felel meg egy zsemlének. 1 zsemlének megfelelő mennyiség 4 szelet gm kenyér. 1 szelet gm kenyér 55 Ft, 4 szelet így 220,- Ez kb hatszor annyiba kerül mint a nem diétás megoldás. (Újabban lehet kapni gm zsemlét, ami méretre kb akkora, mint egy sima kifli. Ebből kettőt csomagolnak, áruk 299 Ft, így egy darab zsemle 150 Ft még ez is több, mint a búzalisztes, de kevesebb, mint a csomagolt kenyeres megoldás)
  2. tészta esetében is hasonlóan többszörösébe kerül a mentes, mint a sima
  3. liszt dettó. Férjem szokott nekem lisztet venni, 1 kg 1600 körül van (lisztkeverék), a sima búzaliszt kilója kb 220 Ft. Rizslisztet is használok, ez sokkal olcsóbb, mint a gm lisztkeverék, de sok ételhez nem elég csak ez a fajta mentes liszt sajnos.
  4. tehéntejből 1 liter 140-200 Ft, bolti magtej legolcsóbban 550 Ft, ha van magtej géped, olcsóbb (de a gépre is be kell ruházni, az is idő amíg visszajön az ára). Lehet használni tejport is (rizs- vagy kókusztejport például), de ezek ára is drágább és a házilag készített (főzött, de nem magtejkészítő gépben főzött) növényi tejek is drágábbak szerintem (bár ennek nem számoltam tételesen utána mert sosem sikerült így rendes ízű tejet készítenem. Viszont egy adagnyi -kb 1 liter- rizstejhez a gépben 1 zacskónyi rizs szükséges és kb 1 liter víz. Erre jön még az áram -vagy ha tűzhelyen főzném, akkor a gáz- ára, de jön még a mosogatáskori víz és a mosogatószer is.) 

Ha egy napomat veszem, akkor még hozzá kellene adnom a fentiekhez azt is, hogy nem vagyok jól, ha nem fogyasztok elég rostot. Régen erre nem kellett külön figyelnem, de most napi szintem muszáj. Gyümölcsöt, zöldséget kell ennem és eleget innom. Persze ez elég fontos az egészséges táplálkozáshoz, de anyagiak kapcsán ez is megdobja a dolgot. 

Nagyon minimumom számolva ha reggelizem-ebédelek-vacsorázom és nagyon nem akarok eltérni vagy csak minimálisan a nem diétástól, akkor 

Egy ilyen minimum napon a különbség diétás és nem diétás étkezés között az összesen 8 szelet kenyér ára ami 440 Ft, szemben azzal ha simán megehetnék 1-1 zsemlét, ami összesen 70 forint lenne csak. A különbség 370 Ft. Ha csak ennyiben térne el étkezésem, akkor az havi 11 100 forintos plusz kiadást jelentene. De sajnos nem csak ennyiben kell etérnie, mint fentebb is írtam. 

Nem számoltam ki, mennyivel költök többet, mert még nem mondanám azt, hogy teljesen beállt a diétám. Idővel biztosan menni fog takarékosabban ennem, de addig is nagyon örülük, ha tartani tudom a diétát rendesen. Nehéz tehát itt pontos összeget írni, de az látszik szerintem egyértelműen a fentiekből, hogy a mentes ételek mennyivel drágábbak a simáknál -és ez mennyivel megdobja a költségvetést.

(3) Betegség

Bármi beüthet: diétahiba vagy sima átlagos megbetegedés -egy nátha, influenza, torokgyulladás, stb. Aki gyomorérzékeny -mert ételallergiás- annak ezek is nagyobb gondot okoznak. Nekünk mindig kell a probiotikum: amit szedni szoktunk 5000 ft 16 adag. Egy nap 1 adagot kell szedni, az ajánlott fogyasztási idő 5 nap (ne kérdezd akkor miért pont 16 adagot tesznek egy dobozba, mert ennek így nincs sok teteje). Egy betegségnyi adag probiotikum tehát 5 adag, 1562 Ft összesen. Ennyivel biztosan többe kerül nekem, ha beteg leszek vagy rosszat eszem (bár bevallom, sokszor alkalmazok gyógynövényes gyomorkeserűt, mert nagyon bevált, de ha gyermekemnek kell, akkor marad a probiotikum és a tea). 

Ha beteg lesz gyermekem és antibiotikumot is kell szednie, akkor persze automatikusan veszem a probiotikumot is, de sokszor ha többet fáj a hasa is szedetem vele, mert ilyenkor nagy eséllyel diétahiba okozza és azon rendszerint csak ez segít. Havonta több ilyen is akad sajnos egyelőre, így a kiadás is sok ami szintén nem lenne, ha nem lennénk ételérzékenyek. (És az ötfős családunkban mindenki allergiás valamire, így elég nagy az esélye, hogy valakinek vagy többeknek kelljen a probiotikum)

(4) Bürokrácia

Ahhoz, hogy az óvodában, iskolában mentesen étkezhessen a gyermek, hivatalos papír kell. A macera megspórolása miatt és mert elég rosszak a tapasztalataink a másik lehetőség kapcsán, magánorvoshoz visszük a gyerekeket a papír végett. Ez is plusz pénz, amit évente ki kell csengetni, hogy továbbra is mentes ételt kapjon. (És nem zárójelesen, de megjegyzem, hogy nagyon örülünk, hogy egyrészt az intézmény étkeztetője tud biztosítani mentes ételt a gyereknek, másrészt, hogy ki tudjuk csengetni a magánorvos árát, harmadrészt, hogy van olyan orvos, aki a nagy macera nélküli vizsgálattal is ad papírt -van, ahol csak kórházi befekvés után adnak papírt, ami három gyerekkel nem lenne éppen ideális)

Konklúzió

Spórolni lehetne, egyértelmű, hogy a magánorvosok sokba kerülnek, de hogy az élelmiszereken hogyan tudnánk spórolni, azt nem tudom. Sütni nem tudok kenyeret, mert vagy nem sikerül vagy rosszul reagál rá a gyermek (az élesztőt se nagyon bírja), marad a drága bolti (csak egyfélét hajlandó megenni, leszoktatni a kenyérről meg nem nagyon tudnám). Igyekszem sok zöldséges ételt enni, mert az egészséges, rostos és olcsóbb is mint húst enni, de így sem tudok túl sokat spórolni összességében. Nagyon sok pénzünk elmegy a diétás étkezés miatt, no meg a diétás életmódra. Idővel talán rutint szerzek és több energiát tudok a spórolásba fektetni -mivel tavaly derültek ki az allergiák (enyém és a gyereké), ezért még elég friss minden, új ez az életmód, és sok energia arra megy el, hogy fenn tudjuk tartani a diétát, ne hibázzunk és ne fájjon senki hasa. Ha eltelik elég idő és a kisujjamból kirázom a menüket és elkészítésüket, akkor majd több időm fog arra maradni, hogy racionalizáljak és spóroljak, de addig is a kiadásaink legnagyobb részét a rezsi mellett az élelmiszerekre költött pénz jelenti. 

Szívesen látok tippeket, ki hogyan tud spórolni ételallergiásként!

Tovább a blogra »