Mindenki, aki diétázik tudja, ez nem könnyű. Nem csak akkor, ha ennénk valamit, ami nem mentes, nem csak akkor, amikor el kell dönteni, miket együnk reggelire, ebédre, stb., hanem akkor is, amikor a boltban állva ki kell fizetni azt a nem kevés pénzt, amibe a diétás ételek kerülnek… Tudjuk ezt mi is és egyik fontos feladatunk volt a diétás, változatos és egészséges étrend megtartása mellett a költségek lefaragása. Valamennyire sikerült, ezért megosztom ötleteimet. De kezdjük az elején.
Miért nehéz spórolnunk?
Adott egy öt fős család: három gyerek, 6, 9 és 11 évesek, két szülő. Mindenki érzékeny valamire, ezáltal mindannyian diétázunk erre-arra-sokmindenre. Van itt allergia tejfehérjére, tojásra, gluténra, rizsre, paradicsomra, szénhidrát-diéta (azaz számolós 180-200 grammosat), érzékenység kakaóra, zsíros és olajos ételekre (se ezekben sült dolgot se olyan ételt, amiben bármi ilyesmi van, legyen az kókuszolaj vagy süti vagy bármi), hüvelyesekre, magvakra, fagyasztott ételekre: egy-egy mirelit zöldség olykor belefér pl rizibizibe, de egy mirelit zöldbabból készült rakott bab már gondot okoz, a házilag készült és utólag lefagyasztott ételekről nem is beszélve. A legkisebb gyerek folyton éhes, a legnagyobb is, de ő emellé roppant válogatós és szinte semmit sem eszik meg ami krémes vagy folyékonyabb halmazállapotú (főzelék, sütemény ami krémes, szószos ételek, stb), a maradék gyerek pedig nehezen bír bármit a fentieken túl, ami nem lassú felszívódású szénhidrát (egyedül egy kenyeret bír ami gyors).
Mindezek mellett nem egyszerű összeállítani a menüt. Spórolni rajta pláne nem.
Mivel legtöbbször a hús körettel ételt tudjuk megenni, ezért elég sok húsfélét eszünk, ami nem olcsó. A szárnyasokat a tojásallergiások nem bírják túlzottan sajnos (kis mennyiségben és ritkán belefér), a marhát-borjút a tejallergia miatt kerüljük. Marad a sertés. Rémesen nagy összegek tudnak elmenni, de nem csak a hús miatt. Másik nagy kiadás a gluténmentes termékek: míg egy sima zabpehely 200 forint, addig egy mentes 800 legolcsóbban. Ja, és az egyik egy kilós, a másik csak 500 g… A kenyér ára ugyanilyen drága ha gluténmentes kell, a többi élelmiszeré is.
Ami bevált
Hétköznapokon a két iskolásra és magamra kell főznöm. Ugyanazokra vagyunk érzékenyek, így könnyebb a dolgom. Ami nehezít, hogy férjem is olykor éhesen jön haza munkából, és a kis ovisunk is sokszor korgó gyomorral érkezik délután, így nem mindig könnyű belőni, hány adag étel kell. Hétvégén eszünk mind otthon.
Mindig másnapra előre főzök, mert a kisebbik iskolás a suliban eszik, neki reggel el kell tudnia pakolni az ebédjét. Tesója itthon ebédel, neki elég napközben főznöm, mint magamra is.
Tematikus napok
Hétfőn maradék, kedden hús tésztával, szerdán hús rizzsel, csütörtök a quiche napja, péntek a házi pizzáé. Minden héten ez van. Hétvégén húsos ételt eszünk rizzsel, illetve aki nem bírja, az krumplival.
Vasárnap mindig plusz egy gyerekadaggal több készül, hogy legyen kisiskolásunknak hétfőre. Ha marad, akkor a többiek is maradékot esznek, ha nem, akkor frisset. Hétfőn szoktam nagybevásárolni a hétre, ezután szintentartó vásárlások vannak kisebb, speciálisabb boltokban, illetve húsfélét szerdán vagy csütörtökön veszek újra, hogy friss legyen.
Kedd tésztanap: színesíti az étrendet, hiszen kellemes, ha nem kell heti 5-7 nap rizst enni köretnek. Tészta 550 forint körül van, egy csomag hármunknak pont elég. Régen sokszor főztem bolognait, de már a paradicsom miatt ezt sem nagyon bírjuk. Sokszor eszünk sima húst (mondjuk sültet) mintha csak rizzsel vagy krumplival lenne körítve, de akad, hogy tarhonyára váltjuk a spagettit. A tésztánk csicseriborsóból készült, lassú felszívódású, elég semleges ízű.
Quiche és pizza
Szerdán újra hús van rizzsel, míg a hét utolsó két munkanapja a kerek ételek napja. A quiche igazából egy sós, sonkás piteszerűség. Tésztája lisztkeverékből készül vízzel és lehetne akár spagettitészta is -másként formázva és kifőzve- vagy lasagne. Nekünk bevált a quiche, a gyerekek szeretik. Még nem unják, de lehet színesíteni, változatossá tenni számtalan módon. Egy kis lapos kör alakot készítek a tésztából, majd peremet “hajtogatok” hozzá, hogy a szósz ne folyjon ki. A szósz pedig házi rizstejföl (magtejgépben készült rizs és víz keveréke), melybe sonka megy, rá sajt (mentes, aki azt sem bírja, annak nem). Kisütöm sütőben. Gyorsan elkészül, könnyen ehető, hasonlóan a pizzához. Ez is lisztkeverékből készül és egy adag bekeverés két pizzára elég. Hanygyányi ketchupöt rakok a tetejére, sonkát és akinek mehet, sajtot. Összességében a lisztkeverékkel készítve ez a kétféle étel is elég takarékos, hiszen csak felvágott sonkát pakolok rá, nem kell ezekhez hús.
Fasírt, ha sokan eszünk
Szombat reggel-délelőtt van a hétvégi nagybevásárlás. Rengeteg húst szoktunk venni, de rájöttem, ha fasírtot eszünk, abból kevés is elég: míg szeletelt húsból 1-1,2 kg kell, addig daráltból elég 500 g! Most épp olyan fasírt-recepteket keresek, amit ehetünk (pl nem kell hozzá paradicsompüré), mert sokkal takarékosabb ötünkre ilyet főzni. Arról nem is beszélve, hogy fél kiló darált húshoz egy kisebb darált padlizsánt adva még nagyobb adag lesz, de az ízét nem fogják kiérezni. Mehet bele padlizsán helyett esetleg cukkini vagy sárgarépa is.
A főzelékek kiesnek -nehéz belőni a ch-tartalmukat és háromból két gyerek nem is hajlandó megenni sajnos. Ha azt vesszük, hogy ahhoz is kellene feltétnek hús, akkor plána túl macerás és egyáltalán nem olcsóbb (gm liszttel, rizstejföllel,stb) mint egy rizsköretes ebéd.
Online vásárlás nagytételben
Igyekszünk havonta egyszer nagybevásárolni online lisztkeverékekből. Ha van akció, akkor kihasználjuk, bár egy-egy adagnál többet nem tudunk venni (el se férne). Ha mindegyik, általunk használt lisztkeverékből csak egy zacskóval veszünk, akkor is kijön már az ingyenes szállítás, amivel szintén spórolunk. Persze ennyi mentes élelmiszer nem elégsajnos: főleg palacsintaport, zabpelyhet, kenyeret és kekszet kell venni hetente legalább egyszer, de inkább kétszer.
Egyelőre eddig terjed a tudományom. Kb egy éve diétázunk a mostani dolgokra, ennyi idő alatt tudtam belejönni valamennyire. Most már azért jobban megy és kicsit jobban ki is jövök a pénzből. Ami negatívum, hogy úgy érzem, ennél többet spórolni nem fogok később sem tudni, de ki tudja? Meg fogom próbálni, szép kihívás ez is. Remélem, tudtam segíteni ötleteimmel takarékosabbá tenni a mentes menütervezést.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: