Sokszor mondják, hogy biztosan sokat tudok az egészséges táplálkozásról ha már ennyire diétázunk. Mivel a diabéteszes diéta alapvetően egy egészséges verziója annak, ahogyan alapvetően kellene ennünk, kiegészítve a cukrok teljes kerülésével, ezért valamennyire talán tényleg igazuk van. Gondoltam, összeszedem azokat a fontosabb tudnivalókat, amiket bárki megfogadhat, ha egészségesebben szeretne étkezni.
…a diabéteszeseknek javasolt étrend tulajdonképpen az, amelyet mindenki számára megfontolandónak tartunk, vagyis az egészséges táplálkozás.”
Dr Békefi Dezső, Gyermekkori diabétesz, SpringMed Kiadó, 2007
- Ha nem is kell teljesen elhagynod, de minimalizáld a fehér liszt és cukor bevitelét. Ha teheted, helyettesítsd teljes kiőrlésű liszttel az előbbit és édesítővel az utóbbit.
- Napi hatszor étkezz: reggeli, tízórai, ebéd, uzsonna, vacsora, utóvacsora.
- Tarts mértéket: mennyiségre legnagyobb étkezés az ebéd, utána a vacsora, majd a reggeli, végül a kisétkezések (tízórai, uzsonna) legvégül az utóvacsora.
- Mozogj rendszeresen! Legjobb, ha hetente többször minimum fél órát.
- Étkezések között ne igyál édes italokat -legyen az tea, üdítő szénsavas, mentes, vagy bármi más.
- Kerüld a rejtett cukrot: sok olyan élelmiszerbe is raknak, amiről nem is gondolnád! Fontos az összetevők sorrendje: minél előrébb kerül a cukor, annál több van az adott élelmiszerben, annál nagyobb százalékát teszi ki az adott ételnek (vagy italnak.)
- Figyelj a cukor szinonímáira! Mert nem csak a cukor cukor, hanem a dextróz, a maltodextrin, a szirupok (glükóz-fruktóz szirup például), és sorolhatnám. Sokféle neve van a cukornak, de mind sok szénhidrátot tesz ki és érthetően minél több van egy adott termékben, annál cukrosabb (és ezáltal egészségtelenebb is). Példát is hozok: olvasd el, miből készül egy müzliszelet! Azt gondolnád, egészséges, mert csak zabpehely és aszalt gyümölcs van benne? Tévedés! Hét féle cukrot tartalmaz: cukor, maltodextrin (extrudált gabonapelyhekben), glükóz-fruktózszörp, dextróz, maltodextrin újra, glükóz-fruktózszörp (kandírozott citromhéjban), szárított glükózszörp.
- Próbálj minél színesebben étkezni és minden étkezéskor a nagyobb táplálékcsoportokból enni, azaz legyen benne szénhidrát, fehérje, kevés zsír. Főétkezésnél hús/hal salátával és rizzsel vagy más körettel, kisétkezésre kenyér kevés margarinnal, felvágottal és zöldséggel például pont ilyen.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: