Diéta és allergia

Mit tegyek, ha kiderült, ételallergiás gyermekem?

Előzőleg írtam arról, mik lehetnek az első lépések, ha kiderült, ételallergiás vagy, most arról írnék bővebben, akkor mi a helyzet, ha gyermekedről derül ki.

Ha gyermeked ételallergiás

  • Nehezebb a helyzet, még sokkal jobban oda kell figyelni.
  • Ha kisbabádról derül ki, az bizonyos értelemben a könnyebb helyzet: teljesen oda tudsz figyelni, mit eszik, kisbaba korától kezdve azokat az ízeket szokja meg, amik az allergéntől mentesek, így nem fogja visszasírni a régi kedvenceit. Sőt, az időben felismert ételallergiák egy részénél van esély arra is, hogy kinövi a gyermek. Nem mindent, a lisztérzékenység nem nőhető ki, de a tejallergia igen. Ez ugyanakkor csak egy lehetőség, sajnos nem mindenki növi ki. 
  • Ha gyermeked már bölcsibe, oviba vagy iskolába jár, akkor értesíteni kell az intézményt is a kiderült allergiáról:
    • ha ott eszik, akkor az illetékestől kell megkérdezni, van-e lehetőség a gyermek étkeztetésére allergénmentesen? Ha helyben főznek, akkor érdemes beszélni a konyhavezetővel, ha hozatják az ételt, akkor elég csak bejelenteni az intézményben annál, aki ezt intézi (ehhez szükséged lesz a szakorvosi papírra a diagnózissal)
    • a gyermek közvetlen pedagógusainak is szólni kell: bölcsis dadusnak, óvónéniknek vagy osztályfőnöknek, hiszen sokszor vannak akár ünneplések a közösségben, amikor a név- vagy születésnapos bevisz édességet, amit közösen fogyasztanak el, de akár jutalmazás is lehet étel. Nagyon fontos pontosan elmondani, mit nem ehet a gyermek, akár nyomtatott listát adni a pedagógusnak. Fontos azt is elmondani, milyen tünetet okoz, ha mégis allergént fogyaszt gyermekünk és ennél mi a teendő. Azt is fontos tudniuk, hogy ha óvatlanok voltak és baki csúszott be, szóljanak mindenképpen -akkor is, ha ennek csak gyanúja áll fenn!
    • szülői értekezleteken pedig a többi szülőt is értesítsük, hogy gyermekünk allergiás lett: jobb esetben szólni tudnak előre, ha valakinek ünnepe lesz és tortát vagy nasit visz be, így fel tudunk készülni és vagy ugyanolyat veszünk vagy készítünk allergénmentesen gyermekünknek, hogy ő se maradjon ki, vagy sok óvodában előre be lehet vinni nem romlandó édes kekszet, amit ilyen esetekben (vagy ha a többieknek desszert is jár az ebédhez) adnak az allergiás gyermeknek, hogy ő se maradjon ki. De sok helyen erre külön figyelnek a szülők is: nagyon jó tapasztalatunk, hogy az oviban külön vett gyermekemnek tejmentes sütiszeletet az egyik anyuka, amikor lányának születésnapja volt és tortát vitt be.
    • Fontos még tudni, hogy az adott intézmény évente kérni fogja a friss papírt az allergia meglétéről. Nem tudom, miért szükséges ez olyan allergiáknál is, amik nem nőhetők ki, de kérik az újabb és újabb papírt, ezért fontos időben bejelentkezni a szakorvoshoz a felülvizsgálatra (gondolj a hónapokkal későbbre kapott időpontokra!). Hasznos tudnod, hogy az iskolákban (de a többi intézményben is sokszor) augusztusban van a szeptemberi ebédekre a befizetés és már ekkor kérhetik a papírt a diétáról! A nyári szabadságok miatt pedig az ezt megelőző hónapra külön nehéz időpontot kérni a szakorvostól, szóval nagyon időben érdemes intézkedni…
  • Bármekkora is gyermeked, a rokonságot és ismerősöket (akiknél esélyes, hogy enni fog vagy akiktől ételt, csokit, stb kaphat ajándékba) is be kell avatni. Őket is pontosan, hiszen sok élelmiszerben van rejtett allergén. Mi anno körbeküldtünk egy e-mailt is, amiben felsoroltuk, mikre kell figyelni az összetevőknél. Ha szükséges, az e-mailt az evős ünnepek (főleg Mikulás és Karácsony) előtt újra elküldjük (akár konkrét édesség-ötletekkel, amiket ehetnek és szeretnek a gyerekek).   
  • Fontos még sokszor beszélgetni a gyermekkel allergiájáról: ha kisebb korától tudjátok, akkor nagyjából természetes lesz számára, de ekkor is fontos, hogy tudja, mi ez, miért van és mit okozhat, ha olyasmit eszik, amit nem lenne szabad, ha nagyobb, akkor is lehet, hogy később is lesz kérdése ezzel kapcsolatosan. Bár az orvosi vizsgálatok miatt (ami már csak az intézményekbe szükséges papír miatt is elengedhetetlen) úgyis fel fog merülni újra és újra, így biztosan lesz alkalom és nem felejted el a beszélgetést, ha szükséges volna (a gyerekek sokszor úgyis maguktól rákérdeznek ha szükségük van magyarázatra)
  • Ami még nagyon fontos, hogy nem szabad kihagyni az szintén az otthonon kívüli étkezés: szóltál az intézménynek, tisztában van a diétával nagyi és a szomszéd barát(nő) anyukája is, így bárhol van is gyermeked, tudják mit ehet, de mi van, ha étterembe mennétek vagy csak egy olyan programra, ami érint evésidőt is? Étteremnél ugyanaz a helyzet, mint felnőtt esetében: rá kell kérdezni, érdemes előre megnézni az adott hely étlapját (ha online megvan) vagy odatelefonálni és egyeztetni előre. De ha csak csatangolnátok egyet a városban vagy bármi miatt távol vagytok otthonról és éhes lesz a gyermek, akkor sem egyszerű enni venni neki. Sokszor könnyebb boltban találni ételt -akár csak valami apróságot-, mint készen venni. De a legjobb, ha visztek magatokkal! Nagyon hasznos ha mindig van nálad olyan falatnyi étel, amit bármikor elővehetsz és szereti a gyermek. Ilyesmivel kihúzza otthonig. Nálam müzliszelet szokott lenni, mert ez bármeddig eltartható (szemben azzal, ha én sütök valamit), jól bírja a gyűrődést akár a zsebemben akár a túlzsúfolt táskámban és könnyű enni, egyesével van csomagolva, szóval nagyon bevált. Csak nem szabad elfelejtenem mindig eleget tartani magamnál és otthon is. 

Írjátok meg, számotokra mi volt még fontos a diéta kezdetekor, mit hagytam esetleg ki, amit hasznos tudni. 

Címkék: , , ,

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!