Hogyan találtam rá?
Volt egyszer a közeli művelődési házban egy Egészségnap. Szuper volt, pont nem sokkal azután volt, hogy kiderült gluténérzékenységem is és kicsit elveszve éreztem magam a sok allergia és diéta között… El is mentem (kétszer is) és körbenéztem. Rengeteg hasznos információt kaptam és sokféle terméket meg lehetett kóstolni, ami szintén nagyon hasznos volt, hiszen hányszor jártam úgy, hogy vettem valami mentes élelmiszert nem kevés pénzért, aztán kiderült, hogy nem ízlik. Itt kóstoltam először a 18. kerületi gluténmentes pékség kenyereit -amikbe azonnal beleszerettem, annyira bejön az ízük (itt írtam erről a pékségről), ekkor találtunk olyan csokis mogyorókrémet, ami végre ízlett gyermekeimnek (évek óta tejmentes diétán vannak és a nutella nagyon hiányzott nekik, de addig egyik vásárolt vagy otthon készített csokoládékrém sem ízlett nekik igazán) és itt láttam először a magtej készítő gépet.
Érdemes megvenni?
Már fél füllel hallottam erről, de nem igazán gondoltam, hogy ez igazán jó termék lenne, mert biztosan drága és turmixom úgyis van otthon. De kiderült, ez sokkal többet tud annál! Be is mutatták, meg is kóstoltuk, meséltek receptekről és sokféle felhasználási módszerről. Leírni sem tudom, hányféle étel és ital készíthető vele, de példákat írok:
- magtejek (mandula-, kókusz- vagy rizstej, de más is),
- gyümölcspürék (kisbabásoknak főleg hasznos),
- smoothiek,
- zöldséglevesek,
- zúzott jég (például kávéhoz),
- főtt tojás
- és sorolhatnám.
Házi magtej
Az ára ugyan tényleg magas, de utána a magtejek elkészítésének ára töredéke lesz annak, amennyit a boltiakért kell fizetni. Mi öten vagyunk a családban, négyen érzékenyek a tehéntejre, tehát ennyien fogyasztottuk a magtejeket. Heti két doboz fogyott: ételekhez (ebédek), kásákhoz, kávéhoz, pudingokhoz és más édességekhez, esetleg más italokhoz használtuk. A közeli boltban alapvetően 899 forint egy doboz rizs- vagy kókusztej, ha sikerül akciósan venni, akkor is legolcsóbban 599 forintért tudtam beszerezni. Ez heti minimum 1200.- maximum 1800.-, míg havi összegre 2400-3600 forintra jön ki. A magtej géppel készített rizstejhez 1 dl rizs és 1 liter víz kell. Lehet édesíteni cukorral, mézzel vagy mással, de ezekből nagyon kevés elég hozzá. Összköltségre tehát sokkal kedvezőbb. Egyszer férjemmel kiszámoltuk: legpesszimistábban számolva is 10 hónap alatt behozza az árát a gép. De ehhez nem vettük azt hozzá, hogy nem kell feleslegesen otthon tartani tejet, hiszen 20 perc alatt kész előkészülettel együtt.
Gép nélküli házi magtej
És igen, próbálkoztam számtalanszor otthon készíteni más módszerekkel növényi tejeket -zabot, mandulát, rizstejet- de egyik sem ízlett egyikünknek sem, pedig többféle receptet is kipróbáltam. Ezzel a géppel elsőre sem rontotta el (csak túlédesítettem), állagán is változtathatok (mennyire szeretnék sűrűbb vagy hígabb tejet, vagy mennyire szeretném, hogy semleges, édes vagy az adott alapanyag szerinti íze legyen), fél órán belül ihatom a tejet és elmosni sem bonyolult a gépet.
Kütyük
Mikor megérkezett látszott, ez szuper gép, bár a sok szerkentyű kicsit ijesztő elsőre -de a használati útmutató alapján nem bonyolult magtejet (vagy mást) készíteni vele. A neten pedig számtalan recept is található.
Első használat képekben
Még pár példa, mire jó ez a gép
Lehet vele levest is készíteni. Lévén nyáron kaptam, ezért gyümölcslevest próbáltam készíteni és szuper lett, nagyon ízlett. Amúgy ha nem levest készítünk, hanem csak összeturmixoljuk a gyümölcsöket, akkor házi jégkrémnek is jó lesz: a kész turmixot beletöltjük a jégkrémformákba, mehet a fagyasztóba és kb két óra múlva kész is a jégkrém.
Készítettem mogyorótejet is. Ennél, mint csonthéjasnál ugye szempont lehet, hogy minden ilyesmit alapvetően be kellene áztatni a tejkészítés előtt. Ezt elfelejtettem, de gondoltam, jó ez próbának: milyen lesz a géppel készített mogyorótej előáztatás nélkül? Remek lett! Az állaga és az íze is, nem csalódtam, így ebből is 20 perc alatt készülhet tej.
Amúgy a tejek alapvetően leszűrendőek, így kaphatunk hígabb tejet, vagy ha sűrűbbet szeretnénk, akkor vagy kicsit kevesebb vizet adunk hozzá bekészítéskor, vagy több szilárd hozzávalót (kókuszreszeléket, mogyorót, stb), de még azzal is rásegíthetünk a kész tejnél, hogy a “blender” funkcióval összeturmixoljuk, így sűrűbb lesz.
A megmaradt, szüretnél a szűrőben maradt maradékkal pedig sütit készíthetünk. Nem találtam konkrét receptet, ezért magam kevertem hozzá kevés gluténmentes lisztet, psylliumot, vizet és pár pelyhes dolgot (egyszer burgonyapelyhet, másszor rizs- vagy kölespelyhet). Érzésre adogattam, az volt a cél, hogy kekszekké -illetve golyóvá- formázható legyen a massza. Ha ez kész volt, akkor sütőpapírral bélelt tepsibe raktam és kisütöttem. Kb 30 perc alacsonyabb hőfokon sütés után készen is van és elég finom lesz. Sajnos még jobb, ha cukrot is keverünk bele, legalábbis nálunk az édesebb verzió jött be jobban, de lehet sósakkal is próbálkozni.
Ha mogyorótejet készítettél, és akad otthon házi csokilekvár, akkor a kettőt összekeverve majdnem igazi nutellát kapsz! Finom 🙂
Kedves Viktória cfve. A segítségedet szeretném kérni. Az àltalad ajánlott oldalon rendeltem Én is egy magtej leves készítő gépet, viszont az Én gépemen nem találok külön magtej funkciót, illetve amin kipróbáltam egyáltalán nem sikerült, híg lett íztelen.Ha lenne kedved segíteni Nekem nagyon megköszönném, e-mail címem javordora@gmail.com Nagyon várom válaszod hogy használjam. Kérlek jelentkezz az emailemen.Hálás köszönettel Jávor Dóra