Bevallom, nagyon majrés vagyok ha orvosi vizsgálatokról van szó. Félek még a vérvételtől is… Egyszer régebben voltam gyomortükrözésen refluxom miatt és az nagyon rossz élményként maradt meg bennem. Ezért és mert mindenki azt mondta, a vastagbéltükrözés annál még sokkal rosszabb nem mertem “csak” érzéstelenítősre-bódítósra menni, altatásban akartam, hogy végezzék. Ezt egy magán, fizetős helyen tették meg, így tapasztalatomat erről tudom leírni.
Első alkalomnál találkoztam az orvossal, megbeszéltük, miért szükséges a tükrözés, mik a panaszaim. Megvizsgált és megbeszéltünk egy időpontot a tükrözésekre (gyomor- és vastagbéltükrözés is szükséges volt).
Ezen a helyen kaptam pontos és részletes tájékoztató leírást arról, a tükrözés előtt hogyan kell előkészülnöm. Ez alapján már 5 nappal a tükrözés előtt diétáznom kellett -pár ételt ami színes vagy magvas nem ehettem. Alapjában véve ez nem olyan vészes diéta, csak azzal együtt, hogy ekkor már folytattam a dietetikus által ajánlottat adódott az, hogy alig ehettem valamit. Ebédre rendszerint sima natúr sült húst (serpenyőben kevés olajon pirítottat) ettem főtt rizzsel.
A tükrözéses nap előtt kellett a hashajtót beszednem. Ez Picoprep volt. Ezen a napon már nem ehettem, csak ihattam nem színes sem szénsavas folyadékokat, mint víz, tea, almalé vagy szőlőlé. Továbbá ihattam még tápszert amit az orvos írt fel és vénnyel tudtam kiváltani. Eddig kétféle márkájú ilyen tápszert ittam (mivel többször volt hasonló előkészületem) és mindkettőt nagyon jónak találtam. Ízre nem a legjobb, mindenképpen hűtve fogyasszuk, de nagyon tápláló. Mikor ezeket fogyasztottam 80 kiló körül voltam (egyszer kicsit több, másiknál kicsit kevesebb) és egész napra elég volt másfél üvegnyi tápszer (ez kb 3 dl lehetett mert 2 dl egy üvegnyi). Természetesen nagyon sokat kell inni más folyadékot! Egyik alkalommal este hatra mentem tükrözésre és ekkor már előző nap nem ehettem és így előző nap reggelétől másnap délutánig kb 6 liter folyadékot kellett elfogyasztanom ami nem ment annyira könnyen, de azért kivitelezhető.
Az altatás miatt pedig meg volt adva, hány órával előtte nem is ihatok már semmit. Ez a rész nehezebb volt, mert nagyon szomjas voltam.
Az altatás intravénásan, kézfejbe adott branüllel történik. Ez kicsit húzó érzésű volt, de csak egy-két percig mert utána már aludtam is. Megkérdeztem az asszisztenst, hogy nem baj-e, hogy húz a tű, de mire válaszolt már aludtam is.
Az altatás előtt itt nem volt szükséges további beöntés, elég volt a megadott picoprepes hashajtás. Amint megérkeztem az adott helyre nemsokára behívtak, átöltöztem a megadott “ruhácskába” (ami persze hátul nyitott mint az amerikai kórházi ruhák) és mentünk is a vizsgálóasztalos szobába.
Az altatás után végezték a vizsgálatot és szerencsére így tudnak gyomor- és vastagbéltükrözést is végezni.
Ezután már csak arra emlékszem, amikor ébredezni kezdtem. Ekkor már mellettem lehetett kísérőm. Nem volt olyan sok idő amíg teljesen magamhoz tértem, a vizsgálat miatti gázokra (a tükrözéshez használt cső végigviteléhez és a megfelelő látáshoz be kell fújniuk levegőt a bélbe a vizsgálat során) kaptam gázok elleni szert. Ez folyadék volt, íztelen és hatásos -hamar megszabadultam minden gáztól.
Mivel ez esti vizsgálat volt, így viszonylag későn értünk haza, talán kilencre és aznap este még kábultabb voltam, de ezt inkább úgy éreztem, hogy lassabb vagyok. Mintha a reggeli ébredés után még álmos lennék. Éjjel nagyon mélyen aludtam -ezért is írják elő, hogy éjszakára sem szabad egyedül hagyni a pácienst ilyen altatásos tükrözés után- de semmi probléma nem volt, nagyon jól aludtam, kipihenten ébredtem. Reggel pedig már mintha mi se történt volna ugyanolyan napom és közérzetem volt, mint bármikor máskor. Semmi puffadás, hasfájás vagy végbélfájdalom nem volt, a vizsgálat így valóban teljesen fájdalommentes volt.
A vizsgálat eredményét akkor beszéltük meg orvosommal amikor megérkezett a szövettan eredménye is (mivel a vizsgálat alatt vett szövettani mintákat).
Enni-inni alapvetően a vizsgálat utáni ébredéstől lehetett, de iváson kívül nem ettem másnapig, akkor viszont nem volt semmi problémám az evéssel.
A vizsgálat vitathatatlan előnye, hogy a beteg számára egyszerűbb, mert nem kell aktívan részt vennie -átalussza az egészet- és teljesen fájdalommentes. Hátránya viszont -amit az orvosom is mondott-, hogy nem tud aktívan részt venni, segíteni. Sajnos esetemben ez valóban komoly probléma volt, mert elakadt a vizsgálati cső és nem tudták megnézni a teljes -tervezett- bélszakaszt, így a kérdésre, mi bajom lehet még sokáig nem kaptam választ. Ennek ellenére azt mondta orvosom, hogy így még sosem járt, tehát felteszem a többi esetben problémamentes a vizsgálat (később egy másik, immár éber biopszián egy másik gasztroenterológus is megerősítette, hogy beleim túl éles kanyarokat vesznek és ez eltér a szokásostól pechemre).
Itt egy link is a vastagbéltükrözésről -előtte és utána pár hasznos infó.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: